MEARİC Suresi 12. ayet meali, MEARİC-12. ayet-i kerimesi meâllerini kıyasla

share on facebook  tweet  share on google  print  
MEARİC-12 için 39 meâl bulundu. Diyanet Vakfi(70/MEÂRİC-12: (11-14) Birbirlerine gösterilirler (fakat herkes kendi derdindedir). Günahkâr kimse ister ki, o günün azabından (kurtuluş için), oğullarını, karısını, kardeşini, kendisini koruyup barındıran tüm ailesini ve yeryüzünde kim varsa hepsini fidye olarak versin de, tek kendini kurtarsın.) / Edip Yüksel(70/MEÂRİC-12: Eşini, kardeşini,)
Sponsor Bağlantı:

MEARİC Suresi 12. ayet meali, MEARİC-12. ayet-i kerimesi meâllerini kıyasla

MEARİC-12 için 39 meâl bulundu. Diyanet Vakfi(70/MEÂRİC-12: (11-14) Birbirlerine gösterilirler (fakat herkes kendi derdindedir). Günahkâr kimse ister ki, o günün azabından (kurtuluş için), oğullarını, karısını, kardeşini, kendisini koruyup barındıran tüm ailesini ve yeryüzünde kim varsa hepsini fidye olarak versin de, tek kendini kurtarsın.) / Edip Yüksel(70/MEÂRİC-12: Eşini, kardeşini,)
Önceki 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Sonraki

وَصَاحِبَتِهِ وَأَخِيهِ

Ve sâhıbetihî ve ahîh(ahîhi).

1.ve sâhıbeti-hî: ve eşi
2.ve ahî-hi: ve kardeşi

İmam İskender Ali Mihr: Kendi eşini ve kardeşini.
Diyanet İşleri: (11-14) Birbirlerine gösterilirler. Günahkâr kimse ister ki, o günün azabından kurtulmak için oğullarını, karısını, kardeşini, kendisini koruyup barındıran tüm ailesini ve yeryüzünde bulunanların hepsini fidye olarak versin de, kendisini kurtarsın.
Abdulbaki Gölpınarlı: Eşini de, kardeşini de.
Abdullah Parlıyan: eşini ve kardeşini de
Adem Uğur: Karısını ve kardeşini,

HİDAYETİ GİZLEYENLER RAPORLARI

Hidayet; insan ruhunun yaşarken Allah'a ulaşmasıdır. Hidayet, İslâm'ın en önemli kavramıdır. Çünkü bir insan ancak Allah'a ulaşmayı dilerse, Allahû Tealâ'nın cennetine girmeye hak kazanabilir. Hidayeti gizleyenler, Kur'ân'ın aslında olan "O'na ulaşır", "Allah'a ulaşmak" gibi ifadeleri meâllerinde değiştirerek Allah'a ulaşmayı gizleyen kişilerdir.

RÛM-8 için Hidayeti Gizleyenler Raporu

Ahmet Tekin: "İnsanların bir çoğu Rablerinin huzurunda hesaba çekilmeyi, mükâfat ve cezayı gerçekten inkâr etmektedirler." Muhammed Esed: Fakat, çoğu kimse, sonunda Rablerine kavuşacaklarını hala ...
Raporun devamı...
Ahmed Hulusi: Karısını, kardeşini;
Ahmet Tekin: Eşini ve kardeşini fidye olarak vermek isteyecek.
Ahmet Varol: Eşini ve kardeşini de.
Ali Bulaç: Kendi eşini ve kardeşini,
Ali Fikri Yavuz: Karısını, kardeşini,
Ali Ünal: Eşini, kardeşini,
Bayraktar Bayraklı: (11-14) Onlar birbirlerine gösterilecekler. Günahkâr, o günün azabından kurtulmak için çocuklarını fidye vermeyi temenni edecek. Eşini ve kardeşini, mensubu olduğu aşiretini, yeryüzündeki herkesi verip sonunda kendini kurtarmak ister.
Bekir Sadak: (11-14) Onlar birbirlerine yalniz gosterilirler. Suclu kimse o gunun azabindan kurtulmak icin ogullarini, ailesini, kardesini, kendisini barindirmis olan sulalesini ve yeryuzunde bulunan herkesi feda etmek ve boylece kendisini kurtarmak ister.
Celal Yıldırım: (11-12-13-14) Birbirlerine gösterilirler (ama) suçlu günahkârlar o günün azabına karşılık oğullarını, eşini, kardeşini, kendisini barındıran kabile ve obasını ve yeryüzündeki her şeyi fidye verip kendini kurtarmak ister.
Cemal Külünkoğlu: (11-14) Onlar birbirlerine gösterilecekler (fakat birbirlerinden yararlanamayacaklar). Suçlu, o günün azabından kurtulmak için oğullarını, eşini ve kardeşini, kendisini himaye etmiş olan bütün akrabalarını ve yeryüzündeki insanların tümünü fidye verip kendisini kurtarmak isteyecek.
Diyanet İşleri (eski): (11-14) Onlar birbirlerine yalnız gösterilirler. Suçlu kimse o günün azabından kurtulmak için oğullarını, ailesini, kardeşini, kendisini barındırmış olan sülalesini ve yeryüzünde bulunan herkesi feda etmek ve böylece kendisini kurtarmak ister.
Diyanet Vakfi: (11-14) Birbirlerine gösterilirler (fakat herkes kendi derdindedir). Günahkâr kimse ister ki, o günün azabından (kurtuluş için), oğullarını, karısını, kardeşini, kendisini koruyup barındıran tüm ailesini ve yeryüzünde kim varsa hepsini fidye olarak versin de, tek kendini kurtarsın.
Edip Yüksel: Eşini, kardeşini,
Elmalılı Hamdi Yazır: Ve refikasını ve biraderini
Elmalılı (sadeleştirilmiş): karısını, kardeşini,
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2): Eşini ve kardeşini,
Gültekin Onan: Kendi eşini ve kardeşini,
Harun Yıldırım: Eşini, kardeşini,
Hasan Basri Çantay: karısını, biraderini,
Hayrat Neşriyat: (12-13) Ve karısını, kardeşini! Ve kendisini barındıran aşîretini!
İbni Kesir: Eşini ve kardeşini,
Kadri Çelik: Kendi eşini ve kardeşini.
Muhammed Esed: ve eşini ve kardeşini,
Mustafa İslamoğlu: eşini, kardeşini,
Ömer Nasuhi Bilmen: (11-12) Onlar birbirlerine gösterilirler. Günahkar olan temenni eder ki, o günün azabından dolayı oğullarını feda etsin. Ve refikasını ve kardeşini feda etsin.
Ömer Öngüt: Karısını ve kardeşini.
Şaban Piriş: Eşini ve kardeşini...
Sadık Türkmen: Eşini ve kardEşini.
Seyyid Kutub: eşini ve kardeşini,
Suat Yıldırım: (10-14) Birbirlerine gösterildikleri halde hiçbir candan dost, dostunun hâlini sormaz. Her mücrim o günkü azaptan kurtulmak için fidye olarak oğullarını, eşini, kardeşini, kendisine sahip çıkan sülalesini, hatta dünyada olanların tamamını verip de kurtulmak ister.
Süleyman Ateş: Eşini ve kardeşini,
Tefhim-ul Kuran: Kendi eşini ve kardeşini,
Ümit Şimşek: Daha da eşini ve kardeşini,
Yaşar Nuri Öztürk: Eşini, kardeşini,

Kur'an-ı Kerim'in Lafzı ve Ruhu
Burda Dur www.kuranmeali.org Kur'an hakikatlerini Kur'an'ın ruhuna uygun olarak size ulaştıran ve bu konudaki bütün yanlışlıkları düzelten tek sitedir.

Hidayeti Gizleyenler Raporlarına ulaşın
Anket sonuçlarımıza ulaşın!
Kuran Meali Org Anketleri Kur'an-ı Kerim'e aykırı bir çok hurafe İslam dininde yeri varmış şeklinde kabul görmekte ve toplumumuza öğretilmektedir. Bu hurafeleri tanımak ve çevrenizi uyarmak için anket sonuçlarımızı mutlaka inceleyiniz.

KuranMeali.Org Anketleri
Sitemizi bilgisayarınıza yükleyin!
Sitemizi Download Edin Kuran Meallerini Kıyasla Masaüstü versiyonu kullanımınıza açılmıştır. Sağ sütundan "masaüstü Kuran Meallerini Kıyasla" programını bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Kuran Meallerini Kıyasla v2.1.1 masaüstü versiyonu
Tabiiyet
Kur'ân-ı Kerim'e göre mürşide tâbi olmak farz mıdır?
 Evet, farzdır
 Hayır, farz değildir

1.007 kişi oy verdi.
Sonuçları göster