SAD Suresi 31. ayet meali, SAD-31. ayet-i kerimesi meâllerini kıyasla

MÜJDE!

KuranMeali.org Desktop

Kuran Meallerini Kıyasla Masaüstü 4.0 Çıktı!

KuranMeali.org websitesinin offline versiyonu olan 40 Kur'ân Meâli mukayeseli v3.0 ve v4.0 versiyonları çıktı. Yeni program ziyaretçi analizlerimiz göz önünde bulundurularak, iki sürüm olarak hazırlandı.

SAD Suresi 31. ayet meali, SAD-31. ayet-i kerimesi meâllerini kıyasla

SAD-31 için 40 meâl bulundu. Abdullah Parlıyan (38/SÂD-31: Hani akşama doğru Süleyman'a üç ayağının üstünde duran ve ön ayaklarından birini büküp, tırnağını yere dayayan, savaş için koşu atları önüne getirilmişti de;) / Bayraktar Bayraklı (38/SÂD-31: Ona bir akşamüstü, üç ayak üzerine duran, soylu atlar sunulmuştu.)
Sureler
Ayetler
onceki
sonraki
share on facebook  tweet  share on google  print  
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden SÂD-31 dinle!
إِذْ عُرِضَ عَلَيْهِ بِالْعَشِيِّ الصَّافِنَاتُ الْجِيَادُ ﴿٣١﴾

İz urıda aleyhi bil aşiyyis sâfinâtul ciyâd(ciyâdu).

1.iz: o zaman
2.urıda: sunuldu
3.aleyhi: ona
4.bi el aşiyyi: akşam vakti
5.es sâfinâtu: safinler, sufûn duran atlar (sufûn duruş; bir ayağını tırnağı üzerine kaldırıp, diğer üç ayağı üzerinde duran koşmaya hazır hayvan)
6.el ciyâdu: iyi cins, güzel koşan atlar

1 - İmam İskender Ali Mihr: Ona bir akşam vakti, koşmaya hazır, iyi cins atlar sunulmuştu.
2 - Diyanet İşleri: Hani ona akşamüstü bir ayağını tırnağı üstüne dikip üç ayağının üzerinde duran çalımlı ve soylu atlar sunulmuştu.
3 - Abdul Metin Saruhan: Akşama doğru kendisine, üç ayağının üzerine durup, bir ayağını tırnağının üzerine diken çalımlı ve safkan koşu atları sunulmuştu.

HİDAYETİ GİZLEYENLER RAPORLARI

Hidayet; insan ruhunun yaşarken Allah'a ulaşmasıdır. Hidayet, İslâm'ın en önemli kavramıdır. Çünkü bir insan ancak Allah'a ulaşmayı dilerse, Allahû Tealâ'nın cennetine girmeye hak kazanabilir. Hidayeti gizleyenler, Kur'ân'ın aslında olan "O'na ulaşır", "Allah'a ulaşmak" gibi ifadeleri meâllerinde değiştirerek Allah'a ulaşmayı gizleyen kişilerdir.

ZUMER-71 için Hidayeti Gizleyenler Raporu

Abdulbaki Gölpınarlı, Adem Uğur, Ali Fikri Yavuz, Bekir Sadak, Celal Yıldırım, Diyanet İşleri, Diyanet İşleri (eski), Diyanet Vakfi, Elmalılı (sadeleştirilmiş), Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2), Fizi...
Raporun devamı...
4 - Abdulbaki Gölpınarlı: Hani ona, üç ayağının üstünde duran ve ön ayaklarından birini büküp tırnağını yere dayayan yürük atlar arzedilmişti öğleden sonra.
5 - Abdullah Parlıyan: Hani akşama doğru Süleyman'a üç ayağının üstünde duran ve ön ayaklarından birini büküp, tırnağını yere dayayan, savaş için koşu atları önüne getirilmişti de;
6 - Adem Uğur: Akşama doğru kendisine, üç ayağının üzerine durup bir ayağını tırnağının üzerine diken çalımlı ve safkan koşu atları sunulmuştu.
7 - Ahmed Hulusi: Hani Ona akşam olurken üç ayağı üzere durup bir ayağını tırnak üzere diken (görkemli), iyi cins koşu atları arzolunmuştu.
8 - Ahmet Tekin: Hani akşama doğru, kendisine, bir ayağını tırnağının üzerine, diğerlerini normal basarak duran cins yarış atları gösterilmişti.
9 - Ahmet Varol: Hani ona akşam üstü safkan, yağız koşu atları gösterilmişti. [4]
10 - Ali Bulaç: Hani ona akşama yakın, bir ayağını tırnağı üstüne diken, öbür üç ayağıyla toprağı kazıyan, yağız atlar sunulmuştu.
11 - Ali Fikri Yavuz: Hani ona öğleden sonra, saf-kan meşhur koşucu atlar arz olundukda,
12 - Ali Ünal: Bir gün öğleden sonra kendisine (cihad için beslenen,) durduklarında sakin, koştuklarında süratli safkan atlar arz edildi.
13 - Bayraktar Bayraklı: Ona bir akşamüstü, üç ayak üzerine duran, soylu atlar sunulmuştu.
14 - Bekir Sadak: Ona bir aksam ustu, calimli, cins kosu atlari sunulmustu.
15 - Celal Yıldırım: Hani akşama doğru ona, durdukları zaman sakin, koştukları zaman sür'atli iyi cins koşu atları gösterilmişti.
16 - Cemal Külünkoğlu: Hani akşamüstü kendisine bir ayağını tırnağı üstüne diken, öbür üçayağıyla toprağı kazıyan, yağız atlar sunulmuştu.
17 - Diyanet İşleri (eski): Ona bir akşam üstü, çalımlı, cins koşu atları sunulmuştu.
18 - Diyanet Vakfi: Akşama doğru kendisine, üç ayağının üzerine durup bir ayağını tırnağının üzerine diken çalımlı ve safkan koşu atları sunulmuştu.
19 - Edip Yüksel: Bir akşam, ona güzel koşu atları sunulmuştu.
20 - Elmalılı Hamdi Yazır: Arzolundukda kendisine akşam üstü sâfinat halinde halıs atlar
21 - Elmalılı (sadeleştirilmiş): Kendisine akşam üstü üç ayağını basıp dördüncüsünü tırnağını dikerek duran safkan atlar gösterildiğinde:
22 - Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2): Hani kendisine bir zaman akşam üstü iyi cins ve rahvan atlar gösterilmişti.
23 - Gültekin Onan: Hani ona akşama yakın, bir ayağını tırnağı üstüne diken, öbür üç ayağıyla toprağı kazıyan yağız atlar sunulmuştu.
24 - Harun Yıldırım: Akşama doğru kendisine, üç ayağının üzerine durup bir ayağını tırnağının üzerine diken çalımlı ve safkan koşu atları sunulmuştu.
25 - Hasan Basri Çantay: Hani ona öğleden sonra bir ayağını tırnağı üstüne dikib üç ayağının üzerinde duran sür'atli koşu atları gösterilmişdi de,
26 - Hayrat Neşriyat: Hani ona bir ikindi sonrası, (bir ayağını tırnağı üzerine kaldırıp diğer) üç ayağı üzerinde duran ve sür'atli koşan atlar arz edilmişti.
27 - İbni Kesir: Hani ona bir akşam, çalımlı ve cins koşu atları sunulmuştu.
28 - İlyas Yorulmaz: Akşam vakti, koşulmuş güzel atlar ona getirildiklerinde.
29 - Kadri Çelik: Hani akşama doğru kendisine, üç ayağının üzerinde durup bir ayağını tırnağının üzerine diken (çalımlı ve safkan) atlar sunulmuştu.
30 - Muhammed Esed: (Ve) akşama doğru soylu koşu atları önüne getirildiğinde (bile),
31 - Mustafa İslamoğlu: Hani, gün batımına doğru kendisine soylu ve favori atlar sunulmuştu da,
32 - Ömer Nasuhi Bilmen: O vakti ki, O'na süratle yürür durur hâlis atlar, öğleden sonra gösterilmişti.
33 - Ömer Öngüt: Ona bir akşam üstü, üç ayağının üzerine durup bir ayağını tırnağının üzerine diken, çalımlı safkan koşu atları sunulmuştu.
34 - Şaban Piriş: Bir akşam üzeri ona safkan koşu atları sunulmuştu.
35 - Sadık Türkmen: Hani, safkan koşu atları öğleden sonra ona sunulmuştu.
36 - Seyyid Kutub: Ona bir akşam üstü, çalımlı ve safkan koşu atları sunulmuştu.
37 - Suat Yıldırım: Hani bir gün ikindi vakti ona, durduğunda sakin, koştuğu zaman ise süratli safkan koşu atları gösterilmişti.
38 - Süleyman Ateş: Akşam üstü kendisine sâfin (görkemli) hızlı koşan (sâf kan Arap) atları gösterilmişti.
39 - Tefhim-ul Kuran: Hani ona akşama yakın, bir ayağını tırnağı üstüne diken, öbür üç ayağıyla toprağı kazıyan, yağız atlar sunulmuştu.
40 - Ümit Şimşek: Hani bir ikindi vakti ona duruşu zarif, koşması çevik mi çevik atlar sunulmuştu.
41 - Yaşar Nuri Öztürk: Akşam üstü kendisine, üç ayak üzerine basıp bir ayağını tırnak üstüne diken safkan koşu atları sunulmuştu.

quran-menu
SÂD Suresi (Mealleri Kıyasla)
1 ,2 ,3 ,4 ,5 ,6 ,7 ,8 ,9 ,10 ,11 ,12 ,13 ,14 ,15 ,16 ,17 ,18 ,19 ,20 ,21 ,22 ,23 ,24 ,25 ,26 ,27 ,28 ,29 ,30 ,31 ,32 ,33 ,34 ,35 ,36 ,37 ,38 ,39 ,40 ,41 ,42 ,43 ,44 ,45 ,46 ,47 ,48 ,49 ,50 ,51 ,52 ,53 ,54 ,55 ,56 ,57 ,58 ,59 ,60 ,61 ,62 ,63 ,64 ,65 ,66 ,67 ,68 ,69 ,70 ,71 ,72 ,73 ,74 ,75 ,76 ,77 ,78 ,79 ,80 ,81 ,82 ,83 ,84 ,85 ,86 ,87 ,88
quran-menu
Kur'an indeksine göre sırala - Ada Göre Sırala - Nuzul (iniş) sırasına göre sırala

Kuran Meali Org Android APP

KuranMealiOrg Android Sürümü

Kuran Meali Org sitemizin, 39 Kuran Mealini kıyaslayan Android versiyonu yayınlandı.
Daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.
Telefonunuza / tabletinize kurmak için burayı tıklayınız.
Sitemizi bilgisayarınıza yükleyin!
Sitemizi Download Edin
Kuran Meallerini Kıyasla Masaüstü versiyonun 2016 sürümü kullanımınıza açılmıştır.
Windows 10 ile uyumludur.

Kuran Meallerini Kıyasla v4.0 masaüstü versiyonu

Kur'an'daki Hidayet Gizleyenler Raporları

Burda Dur www.kuranmeali.org Kur'an hakikatlerini Kur'an'ın ruhuna uygun olarak size ulaştıran ve bu konudaki bütün yanlışlıkları düzelten tek sitedir.

Hidayeti Gizleyenler Raporlarına ulaşın

Kur'ân'daki İslam Anketleri sonuçlarımıza ulaşın!

Kuran Meali Org Anketleri Kur'an-ı Kerim'e aykırı bir çok hurafe İslam dininde yeri varmış şeklinde kabul görmekte ve toplumumuza öğretilmektedir. Bu hurafeleri tanımak ve çevrenizi uyarmak için anket sonuçlarımızı mutlaka inceleyiniz.

KuranMeali.Org Anketleri
Allah'a ulaşmayı dilemek
Kur'ân-ı Kerim'e göre Allah'a ulaşmayı dilemek farz mıdır?
 Evet
 Hayır

45.333 kişi oy verdi.
Sonuçları göster